Ako sa (ne)čerpajú eurofondy vďaka nášmu štátu

Autor: Petra Šupáková | 16.10.2012 o 21:49 | (upravené 17.10.2012 o 9:55) Karma článku: 7,14 | Prečítané:  852x

Čo sa naozaj stalo v Nemšovej a iných obciach a mestách? Prečo musí mesto vrátiť takmer 500 000 eur? Opäť nás zdiera vlastný štát.

 

Vysvetlenie:

Projekty z eurofondov majú určitý režim. Ešte pred podpisom zmluvy bol žiadateľ projektu - teda konkrétne mesto Nemšová, povinný uskutočniť verejné obstarávanie - verejnú súťaž.

Zákon o verejnom obstarávaní, snáď jeden z najkontroverznejších zákonov na Slovensku, je však veľmi komplikovaný. Aby mohlo verejné obstarávanie prebehnúť, je zo zákona stanovená povinnosť zabezpečiť pre tieto procesy odborne spôsobilú osobu. Táto osoba musí absolvovať príslušné skúšky, dostane svoje číslo a je samozrejme finančne ohodnotená. Takto štát ošetruje zložitý proces obstarávania. Okrem toho odmeny pre odborne spôsobilé osoby sú často nadštandardné. Zoznam týchto osôb je zavesený priamo na stránke ministerstva.

Nemšová samozrejme takúto odborne spôsobilú osobu mala a táto zodpovedala za verejné obstarávanie. Projekt sa podal a ešte pred podpisom zmluvy prešiel prvou fázou kontroly. Táto kontrola býva obyčajne veľmi dôkladná a pokiaľ dôjde k chybe, projekt sa vyradí. Nemšová však zmluvu podpísala bez zistenia väčších závad.

V rámci realizácie a preplácania peňažných prostriedkov prebehlo opäť niekoľko kontrôl. Samozrejme, príslušná kontrola má vždy k dispozícii všetky podklady projektu. Tieto kontroly sú taktiež dosť dôkladné a pokiaľ dôjde k chybe pri realizácii alebo podobne, prostriedky sa škrtajú alebo rovno nevyplatia.

Nemšovej boli prostriedky vyplatené.

Čo to znamená? Že mesto splnilo svoje povinnosti a projekt sa zdal byť, až na malé problémy, takmer bezchybný.

Po výmene vlády a škrtaní rozpočtu však prišli najvyšší na úžasný nápad ako peniaze vrátiť do kasy. /Očividne úplatky za projekty nestačia, keďže tie končia v súkromných vreckách, treba fondy zneužiť ešte viac/

Napadli obstarávanie mesta. Ešte raz pripomínam - povinnosť mať odborne spôsobilú osobu bola splnená, kontrola na strane štátu prebehla, zmluva bola podpísaná, projekt sa realizoval a prostriedky preplatené!

Ako je teda možné, že tak závažná chyba odrazu vyšla na povrch? A teraz núti vrátiť mesto 500 000 eur z podielových daní? Z daní občanov?

Táto maximálne neštandardná situácia vypovedá o jedinej relevantnej chybe - chybe na strane štátnej kontroly. Ak mesto pochybilo /pri tak vysokej sankcii muselo ísť o chybu klasifikovanú ako enormnú/, nikdy nemalo k podpísaniu zmluvy dôjsť. Načo platíme kontrolných úradníkov, pripomínam opäť z daní, aby o pár rokov prinútili samosprávy kľaknúť na kolená? Ako je možné, že v konečnom dôsledku peniaze, na ktoré ma mesto právo, preplácajú jeho obyvatelia?

Pretože dodávateľ je zaplatený a mesto dostalo navyše sankciu, ktorú muselo riešiť vysokým úverom - a práve ten sa platí zo sukromných zdrojov mesta.

Nie je to ojedinelý prípad. Takýchto samospráv je viac a mali by štát žalovať!

Je to vrchol drzosti od našich úradov a ja veľmi dúfam, že ak sa samosprávy spoja, budú v boji proti týmto chorým praktikám úspešní.

aktaul:celkova vyska  pokuty je 1 milion eur. Druha cast sa bude splacat v roku 2013

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Na koncerte v Manchestri došlo k výbuchu, hlásia 19 obetí

Po koncerte Ariany Grande počuli fanúšikovia výbuch, policajné zdroje hovoria o možnom samovražednom atentáte.

DOMOV

Politický geograf Madleňák: Neviem, či v Lučenci poznajú Luntera či Mičeva

Kotleba ťaží v banskobystrickej župe aj zo slabej informovanosti voličov.

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Rodinkárstvo voličom ĽSNS neprekáža, Klus chce úrad čistiť.


Už ste čítali?